Statut

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1 Nazwa Stowarzyszenia brzmi: Charytatywne Stowarzyszenie Opiekuńczo – Wychowawcze “IGNIS”.

§ 2 Siedzibą Stowarzyszenia jest Barwałd Średni w gminie Kalwaria Zebrzydowska, a terenem działania obszar Rzeczypospolitej Polskiej. Stowarzyszenie używa pieczęci z napisem: Charytatywne Stowarzyszenie Opiekuńczo – Wychowawcze “IGNIS” oraz aktualnym adresem.

II. CELE STOWARZYSZENIA

§ 3 Celem Stowarzyszenia jest:

Roztaczanie opieki nad młodzieżą i dziećmi dotkniętymi wadami rozwojowymi, fizycznymi i umysłowymi.
Roztaczanie opieki nad młodzieżą i dziećmi zaniedbanymi wychowawczo, wymagających resocjalizacji lub z rodzin patologicznych.
Prowadzenie ochronek, schronisk oraz innych placówek edukacyjno-opiekuńczych.
Udzielanie pomocy w zapewnieniu wypoczynku dzieciom i młodzieży znajdującym się w potrzebie.
Krzewiene idei pomocy bliźnim i postaw społecznych temu sprzjających.
Pomoc osobom i rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej lub zdrowotnej.
Finansowanie działalności charytatywno – opiekuńczej zgodnej z celami stowarzyszenia i określonymi uchwałamiZarządu.

§ 4 Stowarzyszenie pełni swoje zadania przez: czynny udział członków Stowarzyszenia w pracach będących przedmiotem jego działalności organizowanie działalności, w tym również gospodarczej, dla realizacji celów określonych w § 3

III. CZŁONKOWIE

§ 5 Czynnym członkiem Stowarzyszenia może zostać każda osoba fizyczna, także cudzoziemiec zamieszkały poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, która ukończyła 16 lat i jest gotowa pełnić działania statutowe.

§ 6 Członkiem wspierającym może być każda osoba fizyczna o pełnej zdolności do czynności prawnych oraz osoba prawna mająca siedzibę w kraju lub za granicą, która przeznaczy w skali rocznej na cele Stowarzyszenia środki o wartości przekraczającej dziesięciokrotną wartość rocznej składki członkowskiej. Członkowie wspierający lub ich przedstawiciele mają prawo uczestniczyć w Walnych Zebraniach z głosem doradczym.

§ 7 Członkowie czynni maja prawo do: brania udziału w pracach Stowarzyszenia, czynnego uczestnictwa w Walnych Zebraniach, czynnego i biernego prawa wyboru władz Stowarzyszenia,
zgłaszania Zarządowi wniosków, uwag i dezyderatów mających na celu rozwój i udoskonalenie działalności Stowarzyszenia.

§ 8 Członkowie czynni maja obowiązek: brać udział w pracach będących przedmiotem działalności Stowarzyszenia, uczestniczyć w Walnym Zebraniu, regularnie opłacać składki członkowskie.

§ 9 Decyzję o przyjęciu na członka czynnego podejmuje Zarząd w formie pisemnej uchwały, po złożeniu przez kandydata własnoręcznie podpisanej deklaracji.

§ 10 Członkostwo ustaje na skutek: dobrowolnego wystąpienia zgłoszonego na piśmie skierowanym do Zarządu, śmierci członka, skreślenia z listy członków w przypadku niepłacenia składek przez co najmniej sześć miesięcy rocznie; uchwałę w tym przedmiocie podejmuje Zarząd po upływie miesiąca od dnia wysłania listu poleconego z wezwaniem do zapłaty, wydalenia przez Walne Zebranie w przypadku działania członka na szkodę Stowarzyszenia lub utraty praw publicznych orzeczonej prawomocnym wyrokiem skazującym.

IV. WŁADZE STOWARZYSZENIA

§ 11 Władzami STowarzyszenia są: Walne Zebranie Członków, Zarząd, Komisja Rewizyjna.

§ 12 Uchwały i inne decyzje organów Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów, chyba że Statut stanowi inaczej; rodzaj głosowania określany jest przed głosowaniem.
W przypadku równej ilości głosów, decyduje głos Prezesa Zarządu.

§ 13 Władzami STowarzyszenia są:
Walne Zebranie Członków jest najwyższą władzą stowarzyszenia. Walne Zebranie zwołuje Zarząd raz do roku, najpóźniej do końca marca, w formie pisemnych zaproszeń wysyłanych na dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem. W zaproszeniu należy oznaczyć dzień, godzinę i miejsce Zebrania tudzież porządek obrad.

§ 14 Nadzwyczajne Walne Zebranie może być zwołane dodatkowo w dowolnym terminie, gdy przemawiają za tym szczególne okoliczności.

§ 15 W sprawach, w których Statut nie określa właściwości władz Stowarzyszenia, podejmowanie uchwał należy do Walnego Zebrania Członków. Do kompetencji Walnego Zebrania należy w szczególności: podejmowanie uchwał w sprawach dotyczących działalności Stowarzyszenia, wybór i odwołanie Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej, przyjmowanie sprawozdań z działalności Zarządu i udzielanie absolutorium, przyjmowanie sprawozdań i wniosków Komisji Rewizyjnej, rozpatrywanie wniosków zgłaszanych przez Zarząd lub grupę co najmniej trzech członków czynnych, uchwalanie zmian Statutu, rozwiązanie Stowarzyszenia.

§ 16 Zarząd Stowarzyszenia wybierany jest przez Walne Zebranie Członków, w obecności co najmniej połowy członków czynnych. Zarząd liczy od trzech do siedmiu osób. Kadencja Zarządu trwa trzy lata. W składzie Zarządu Stowarzyszenia większość muszą stanowić osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych.

§ 17 Zarząd wybiera ze swego grona Prezesa i Skarbnika a w miarę potrzeby Wiceprezesa i Sekretarza. Członkowi Zarządu pełnią swoje Funkcje nieodpłatnie.

§ 18 Zarząd jest organem wykonawczym Stowarzyszenia i do jego obowiązków należy samodzielne pełnienie wszystkich funkcji zarządzania Stowarzyszeniem w ramach obowiązujących przepisów oraz postanowień statutowych i uchwał Walnego Zebrania Członków, a zwłaszcza: reprezentowania Stowarzyszenia na zewnątrz, opracowywania planów działania, zarządzanie majątkiem i finansami Stowarzyszenia, zatrudnianie pracowników Stowarzyszenia w ramach określonych uchwałą Walnego Zebrania. Do reprezentowania Stowarzyszenia oraz zaciągania zobowiązań majątkowych uprawniony jest Prezes Zarządu jednoosobowo lub dwóch członków Zarządu działających łącznie.

§ 19 Do reprezentowania Stowarzyszenia oraz podpisywania umów zaciągania zobowiązań wymagany jest podpis dwóch członków Zarządu, w tym Prezesa lub Wiceprezesa oraz Skarbnika lub Sekretarza.

§ 20 Zarząd wykonuje swe czynności na bieżąco. Z posiedzeń Zarządu spisuje się protokół, który zamieszczany jest w Księdze protokołów.

§ 21 Komisja Rewizyjna jest organem kontrolnym Stowarzyszenia. Komisja Rewizyjna jest organem odrębnym od Zarządu Stowarzyszenia i nie podlega mu w zakresie wykonywania kontroli wewnętrznej. Komisję Rewizyjną wybiera Walne Zebranie Członków, w obecności co najmniej połowy członków czynnych. Kadencja Komisji Rewizyjnej trwa trzy lata. Komisja Rewizyjna składa się z trzech osób, które ze swego grona wybierają Przewodniczącego. Członkami Komisji Rewizyjnej mogą być wyłącznie osoby, które: nie są członkami Zarządu Stowarzyszenia i nie pozostają z nimi w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości z tytułu zatrudnienia; nie były skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej. Członkowie Komisji Rewizyjnej pełnią swoje funkcje nieodpłatnie.

§ 22 Komisja Rewizyjna co najmniej raz w roku dokonuje kontroli całokształtu działalności Zarządu, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki finansowej Stowarzyszenia i w tym celu: po zamknięciu roku obrachunkowego przeprowadza kontrolę ksiąg rachunkowych, sprawdza terminowość wpłat składek członkowskich.

§ 23 Ze sporządzonych czynności Komisja Rewizyjna sporządza protokół, podpisany przez Przewodniczącego i co najmniej jednego członka Komisji.

V. MAJĄTEK STOWARZYSZENIA

§ 24 Fundusze Stowarzyszenia pochodzą z: składek członkowskich; darowizn, spadków i innych przysporzeń majątkowych uzyskanych przez Stowarzyszenie od krajowych oraz zagranicznych osób prawnych i fizycznych; z kwest i innych form ofiarności publicznej; organizowanych imprez, koncertów, recitali; dochodów z majątku własnego Stowarzyszenia; subwencji i dotacji od organów państwowych i samorządowych; prowadzonej działalności gospodarczej w ramach określonych uchwałami Walnego Zebrania Członków.

§ 25 Stowarzyszenie może gromadzić fundusze w walucie krajowej i walutach zagranicznych — zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa dewizowego.

§ 26 Zabronione jest: udzielanie pożyczek lub zabezpieczanie zobowiązań majątkiem Stowarzyszenia w stosunku do jego członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli (zwanych dalej “osobami bliskimi”); przekazywanie majątku Stowarzyszenia na rzecz jego członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach; wykorzystywanie majątku Stowarzyszenia na rzecz jego członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Stowarzyszenia; kupowanie przez Stowarzyszenie na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Stowarzyszenia, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osoby bliskie.

VI. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 27 Wygaśnięcie mandatu członka Zarządu lub Komisji Rewizyjnej następuje wskutek: upływu kadencji; śmierci; pisemnie umotywowanej rezygnacji z pełnionej funkcji, odwołania przez Walne Zebranie Członków z przyczyn określonych w § 10 pkt 4 Statutu; uchwała w tym przedmiocie może być podjęta większością 2/3 głosów, w obecności co najmniej połowy członków czynnych.

§ 28 W przypadku wygaśnięcia mandatu członka Zarządu lub Komisji Rewizyjnej w czasie trwania kadencji, wybory uzupełniające przeprowadza się jedynie wtedy, gdy dany organ Stowarzyszenia utraciłby zdolność działania.

§ 29 Zmiana Statutu wymaga uchwały Walnego Zebrania Członków podjętej większością 2/3 głosów.

§ 30 Rozwiązanie Stowarzyszenia może nastąpić jedynie w trybie uchwały Walnego Zebrania Członków podjętej większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania, lub prawomocnym orzeczeniem sądu. W barku odmiennej decyzji sądu lub uchwały Walnego Zebrania Członków obowiązki likwidatora pełni Zarząd. Majątek zlikwidowanego Stowarzyszenia przeznacza się na cele określone w Statucie.

Poznaj nas bliżej i zobacz nasze zdjęcia!